Цікаві факти про Вінницю та область, які ви могли не знати

Вінниця – місто фонтанів, електротранспорту та туризму. Чим славиться Вінниця ще, та які цікаві факти пов’язані з обласним центром, розповідаємо в нашому ТОП-10.

Цікаві факти про Вінницю та область, які ви могли не знати

Вінниця: цікаві факти

 1. У Вінниці приблизно у XVII столітті існували так звані музикантські цехи, де навчали музичній грамоті та грі на різноманітних інструментах: цимбалах, лютнях, кобзах тощо.
 2. Вінниця тричі була столицею України. Вперше у грудні 1918 року, вдруге — у лютому-березні 1919 року, втретє — у травні 1920 року. Тоді Директорія була найвищим органом державної влади, були створені відділи, які виконували функції міністерств, а керівниками відділів часто призначали вінничан. Через події української революції 1917 – 1921 років Директорія тричі тимчасово розміщувалася у Вінниці, таким чином місто тричі ставало столицею УНР.
 3. Телевежа у Вінниці, яку побудували у 1961 році довгий час була однією з найвищих споруд у світі. Її висота – 354 метри, а вага – 450 тон.
 4. У Вінниці та області жив та працював засновник військово-польової хірургії, хірург, анатом, педагог Микола Іванович Пирогов. Сьогодні у місті можнавідвідати садибу-музей Пирогова та більше дізнатися про видатного вченого, а також побачити його забальзамоване тіло.
 5. У 1997 році у Вінниці проходили зйомки фільму Стівена Спілберга «Список Шиндлера».
 6. У місті над Бугом в 2008 році встановили перший в Європі пам’ятник легендарному латиноамериканському революціонеру Ернесто Че Геварі.
 7. В 2011 році у Вінниці створили найбільший в Україні та Європі світломузичний фонтан на воді. Довжина фонтана – 97 метрів, ширина – 10 метрів, вага – 170 тон.
 8. У 2019 році до Дня Європи у центрі Вінниці встановили найстаріший пам’ятник міста. Монумент символізує набуття містом Магдебурзького права.
 9. Сім років поспіль Вінниця очолювала рейтинг найкомфортніших міст для життя в Україні. Такі дані були отримані за результатами всеукраїнського опитування, яке проводила соціологічна група «Рейтинг».
 10. У 2024 році Вінниця стала лідером за індексом економічного зростання та якості сфер та послуг в Центральному регіоні, а також підтвердила найвищий рейтинг інвестиційної привабливості.

Цікаві факти про Вінницю та область, які ви могли не знати

Цікаві факти про Вінницьку область

Цікавої інформації про Вінницю насправді дуже багато, адже місту понад 600 років, та не менш цікавою є й історія Вінницької області, до складу якої входить 18 міст. Найбільш цікаві та значущі факти про Вінниччину, виглядають так:

 • Вінницька область межує з семи областями, а саме з: Кіровоградською, Черкаською, Житомирською, Київською, Одеською, Хмельницькою та Чернівецькою, а також має спільний кордон з Молдовою.
 • Вінниччина регулярно отримує лідируючі позиції по Україні серед областей за результатами щорічної переробки тваринної продукції, картоплі та цукрових буряків.
 • Найбільша в Україні вузлова залізнична станція – це станція Козятин, що знаходиться на Вінниччині. До речі, вокзал міста Козятин, внесений до списку архітектурних пам'яток України.
 • У Стрижавці, що біля Вінниці, знаходиться легендарна ставка Адольфа Гітлера «Вервольф». Гітлер тричі приїздив сюди. На цій території було прийнято низку дуже важливих рішень по Східному фронту.
 • Вінницька земля приховує в собі найбільші родовища гранату та флюориту в Україні.
 • На Вінниччині знаходиться справжній метеоритний кратер! Єдина з астроблем України, що частково виходить на поверхню Землі – Іллінецький кратер. Це один з найдавніших метеоритних кратерів в Європі, його вік близько 400 млн років.