Економія під час війни: 56% українців змінили раціон харчування через нестачу коштів

Повномасштабна війна в Україні, яка триває вже понад 3 роки та 8 місяців, продовжує кардинально змінювати харчові звички українців, перетворюючи вибір продуктів на частину стратегії виживання в умовах скорочення бюджету. Згідно з нещодавнім дослідженням, 56% респондентів змінили свій раціон харчування під впливом війни, що на 7%, ніж торік.
Такі дані наводить Gradus Research.
Головними чинниками цих змін є зростання цін на продукти (62%) та зменшення доходу (47%). Ці фактори особливо відчутно впливають на жінок та людей віком 55+.
На чому українці економлять найбільше?
Загальна частка громадян, які були змушені зменшити витрати на продукти, зросла з 67% до 72%. Найменше скорочують харчові бюджети мешканці Києва та Західного регіону, тоді як Схід і Південь демонструють найбільшу економію.

Виявилось, що більшість респондентів намагаються обмежувати себе у купівлі кондитерських виробів (49%), риби та морепродуктів (48%), м’яса та м’ясних продуктів (40%). Також українці обмежують себе в алкогольних напоях (34%) та молочній продукції (25%). Ще 11% економлять навіть на базових продуктах (хліб, олія, крупи).
Фактори стресу
Як зазначають аналітики, зміни в харчовій поведінці громадян є прямим наслідком зовнішніх загроз та економічної нестабільності, головні з яких – здорожчання продуктів, постійний стрес та зменшення доходів.

Фактори впливу на зміну харчування / Інфографіка: Finteco на основі даних Gradus
До слова, за даними Держстату, у вересні середня зарплата по Україні зросла до 26 623 гривень, що на 2,7% більше, ніж у серпні. При цьому, найвища зарплата фіксується у сфері IT та телекомунікацій (64 330 грн), а найнижча – в галузі освіти (16 901 грн).
Нагадаємо, середня пенсія в Україні перевищила 6,4 тис. гривень.
