«Тиха акція протесту»: вчителі Вінниччини вимагають захисту прав освітян

Розділ новин: 

Вчителі загальноосвітніх закладів Вінниці доєднались до флешмобу на підтримку вимог Профспілки працівників освіти і науки й висловлюють протест проти змін до проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», які стосуються звуження трудових прав педагогічних працівників. 

На сайті профспілки працівників освіти і науки України, повідомляють, що Комітетом з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України у своєму Висновку до протоколу № 191 від 11 листопада 2025 року щодо проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», реєстр. № 14000 від 15.09.2025, запропоновано доповнити його до другого читання нормами, які стосуються трудових прав педагогічних працівників. Зокрема, пропонується:

  • установити, що набрання чинності цим Законом є підставою для припинення до 31 серпня 2026 року безстрокових трудових договорів з педагогічнимипрацівниками закладів загальної середньої і фахової передвищої освіти
  • зобов’язати керівників припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками та укласти з ними трудові договори строком від одного до п’яти років без проведення конкурсу й звільнити тих, хто не погодиться на такі трудові відносини
  • збільшити норму педагогічного навантаження вчителя з 18 до 22 навчальних години на тиждень
  • скасувати підвищення ставок заробітної плати за педагогічні звання «учитель-методист», «старший учитель», «старший вихователь», «вихователь-методист» та інші педагогічні звання, що присвоюються педагогічним працівникам, які забезпечують освітній процес на високому професійному рівні
  • запровадження 36 часового робочого часу для вчителів, керівників гуртків, як і для всіх інших педагогічних працівників закладу загальної середньої освіти

Профспілка працівників освіти та вчителі виступають проти запропонованих у висновку Комітету пропозиціям щодо змін до проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» на друге читання.

Після протесту освітян, у профільному Комітеті відбулось кілька зустрічей за участі представників уряду та профспілок щодо розгляду питання оплати праці педагогів. Голова Комітету Сергій Бабак зазначив, що у вчителів має бути мінімальний посадовий оклад на рівні трьох мінімальних заробітних плат. У засіданні, що відбулось 25 листопада оголосили перерву через необхідність додаткових консультацій для прийняття узгодженого рішення.

«Тиха акція протесту»: вчителі Вінниччини вимагають захисту прав освітян

Що кажуть вчителі про запропоновані зміни

Аби з’ясувати, як на практиці запропоновані зміни можуть вплинути на вчителів, Вінниця.info поспілкувалась із вчителем початкових класів одного з ліцеїв міста Вінниці, яка понад 20 років працює у школі.

  1. Норма про припинення безстрокових трудових договорів з освітянами й укладання з ними договорів строком від 1 до 5 років без конкурсу, створює загрозу. Адже директор закладу на власний розсуд прийматиме рішення з ким укласти контракт, на який термін, а кого залишити без роботи. Це створить умови, що в педколективі будуть лише лояльні до рішень адміністрації працівники. Ніхто не буде вносити зауважень чи пропозицій щодо роботи закладу, які суперечитимуть баченню адміністрації. (В Комітеті попередньо домовились прибрати норму про строкові контракти).
  2. Збільшення норми педагогічного навантаження до 22 навчальних годин на тиждень є зависокою. Наприклад, зараз навантаження 18 годин це основні предмети, тобто вчитель початкових класів веде свої уроки. Якщо навантаження буде 22 годин, то вчитель початкових класів буде змушений стати універсальним солдатом і вести ще фізкультуру та інформатику. Така ж ситуація з годинами у вчителів середньої школи, які викладають профільні предмети. Ці зміни можуть призвести до масових скорочень освітян. Окрім того, кількість навчальних годин впливають і на страховий стаж, який рахується за коефіцієнтом. Людина може пропрацювати вчителем багато років, щодня ходити на роботи, але не маючи певних годин педагогічного навантаження, у результаті матиме мізерну пенсію.

«Тиха акція протесту»: вчителі Вінниччини вимагають захисту прав освітян - фото 2

 

Джерело: 
Вінницькі новини