За рахунок сухостою та чагарників: у Калинівському районі економлять сотні тисяч гривень на опалені

У Калинівському районі Вінницької області дитячі садки, школи амбулаторії та сільські ради опалюють за рахунок придорожніх сухостійних і чагарників. За кілька місяців заощадили понад 300 тисяч гривень. І підрахували, дров вистачить практично на десять років вперед. На що направлять заощаджені кошти, дізнавалась Вінниця.info.

За два місяці в селі Корделівка заготовили 24 вантажівки дров. Їх обрізали ось з цих придорожніх сухостійних і чагарників.

«Тут ясень, і верба, і дуби, і берези старі. Вони віком у майже півстоліття. За два місяці ми заготовили 24 машини дров. Будемо заготовлювати і далі наступні роки. Вони не зіпсуються, але вони нам в нагоді. Тому що можна заощадити на альтернативному паливі», - каже староста Корделівки Сергій Лрмачевський.

Ще з 2017-го року всі місцеві комунальні приміщення перевели на котельне опалення. У дитячому садку «Пролісок» на півтисячі квадратних метром, навіть в саму холодну погоду температура не нижче 20-ти градусів тепла. За цим уважно стежить Володимир Жалюк. Колишній енергетик сільського заводу, пішов в кочегари через серцеву хворобу. На новому місці, як стверджує, не просто кочегаром. Але і займається кардіонавантаженнями.

«Котел дуже хороший. У ньому навіть сирі дрова горять. Сухостійні, вони падають, гниють, і їх мало, хто бере. А тут все згорить, буде тепло», - зауважує він.

У дитячому садку вже підраховують, що можна придбати за рахунок зекономлених коштів.

«Різницю можна направили на додаткове та збалансоване харчування, на поліпшення матеріальної бази. На закупівлю іграшок та канцтоварів», - пояснює керівник дитсадку Олена Андрощук.

Місцева школа одна з найбільших в районі. Займає близько 9 тисяч квадратних метрів. Тут можуть одночасно навчатися тисяча дітей. В день на опалення тут йде не менше вантажівки з дровами.

«Ці кошти можна направити на соціальну сферу. Окрім харчування, на комп'ютерний клас. На меблі», - підкреслює директор навчального закладу Віталій Оліхов.

У сусідньому селі Дружелюбівка, дровами також опалюють місцевий садочок, школу. Частину розподіляють серед малозабезпечених та сімей ветеранів АТО. З ділової деревини планують зробити новий паркан. Після санітарної розчистки сухостою, вирішили облагородити центр населеного пункту. Раніше тут були зарості, а тепер готуються облаштувати місце відпочинку.

«Зробимо доріжки, зробимо дитячий майданчик. Хотілося, щоб там були альтанки. Освітлення. Зробити зону для риболовлі. Облагородити місце. Було б просто шикарно», - каже виконуючий обов’язки старости села Олена Яремчук.

До ініціативи приєдналися багато сіл району. Уже заготовили 350 кубів дров. Це економія більше трьох сотень тисяч гривень з місцевого бюджету.

«Витрати на обрізку та транспортування йдуть за рахунок комунальних установ. Тобто, паливо, транспортні засоби. А людський ресурс, то люди, які не працюють, вони долучаються для того, щоб навести загальний порядок», - розповідає Микола Господарець, перший заступник міського голови Калинівки.

Нагадаємо, у селі Писарівка розчищають чагарник, на якому облаштують дитячий майданчик.

У районі вже підрахували, деревини, яку обрізали уздовж доріг, на опалення приміщень соціальної сфери, повинно вистачити практично на десять років вперед. Але зупинятися на цьому не планують. З початком весни також проведуть санітарну очистку біля полів.

Зауважимо, у Вінниці вантажівка з дровами коштує 4-5 тисяч гривень.

Джерело: 
Вінницькі новини