На Вінниччині переселенці з Донеччини створили патронатну родину і взяли на виховання дівчинку
На сьогоднішній день залишається актуальним питання щодо дітей, вимушено залишених без батьківського піклування. За минулий рік на Вінниччині налічується понад 1700 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах.
Проблеми, де діти потребують допомоги існують і у Турбівській громаді. Наразі на первинному обліку в громаді перебуває понад 20 дітей, які позбавлені батьківського піклування. За 2023 рік 18 дітей перебували на обліку служби у справах дітей через жорстоке поводження, психологічне насилля та неналежне виконання батьківських обов’язків.
Для того, аби дитина не залишилась без догляду та піклування, в Україні була запроваджена тимчасова форма влаштування дитини – патронатна сім’я. Метою є забезпечення захистку прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом із батьками.
Саме сьогодні, 2 квітня, у Турбівській селищній громаді було створену одну з таких сімей. Патронатним вихователем стала Альвіна Саєнко, а помічником її чоловік - Олександр Чухно. Під патронат сім’ї влаштовано дівчинку 2009 року народження.
«Ми переселенці з Донецької області, проживаємо тут вже 2 роки. Над патронатним вихованням задумувались ще коли були у себе вдома, але через війну все ніяк не виходило.
Звісно, були певні труднощі, так як не маємо тут свого житла, але ми це пройшли і я впевнена, якщо людина дійсно чогось хоче, вона все здолає. Ми чекали цього 3 роки, не опустили руки, коли було важко, тому в нас сьогодні велика радість і я впевнена, що все буде добре», - каже Альвіна.
Привітати зі створенням патронатної сім’ї завітала перший заступник начальника Вінницької ОВА Наталя Заболотна. Вона вважає, що створення такої сім’ї, як сьогодні, буде слугувати прикладом та «мотиватором» для інших.
«Сьогоднішня подія, це не про підписання документів, це не про прийом на роботу, це про моральний і громадянський вчинок людей, які розуміють стратегічну лінію держави та свідомі того, що кожна дитина повинна мати люблячу сім’ю, захищеність, можливості розвитку і особистісного росту.
На жаль, наша область не виключення, і у нас є ті батьки, які народивши дитину, не стали їй надійним захистом, і поки вирішується питання, що робити з такими горе-батьками, дитина має бути в комфорті, саме тому функціонують сім’ї патронатних вихователів», - каже Наталя Заболотна.
Також за її словами, у Вінницькій області наразі дуже мало патронатних сімей, тому завданням на цей рік є створення щонайменше однієї такої сім’ї в кожній громаді.
Заступник голови Вінницької районної державної адміністрації Олена Футуймас каже, що на сьогоднішній день патронатні сім’ї вже створено у Вінниці, Погребищах, Сутисках та Тульчині.
Не оминули сьогоднішню події і начальник служби у справах дітей Вінницької ОВА Тетяна Дорош, начальник служби у справах дітей Вінницької РВА Алла Берегуляк та регіональний координатор проєкту МБО «Партнерство «Кожній дитині» в рамках спільного проєкту ЮНІСЕФ «Моніторинг потреб та підтримка дітей в умовах війни» Тетяна Галузинська.
Тетяна Дорош пояснює, що наша країна йде до європейської спільноти, адже саме у Європі патронат давно вже розвинена система.
«Патронатна сім’я може тимчасово взяти до себе дитину, коли її сім’я переживає певні труднощі, до прикладу, захворіла мати, а про дитину немає кому попіклуватися.
Сьогодні цю роль може виконати патронатний вихователь, тобто надати послугу дитині, аби вона була нормально захищена. Інша справа, наприклад, коли батьки розлучаються, тоді дитина стає нервовою і страждає від цього. Тому поки батьками будуть займатися психологи, поки вони вирішують свої проблеми сьогодні цю дитину можна забрати в родину патронатного вихователя, яка буде їй надавати такі послуги як: нагодувати, відправити в школу, прийняти зі школи, запитати як ти себе почуваєш, що тобі потрібно.
Інший приклад, така проблема, як сьогодні, батьків Тетяни позбавили батьківських прав. Вона ще немає статусу дитини сироти, аби, до прикладу, бути влаштованою в прийомну родину, чи в будинок сімейного типу тому, що юридично ми поки не маємо на це причин. Тому для того, щоб дитині було де залишитись і не відправлятись в інтернат, сьогодні і створилася сім’я патронатного вихователя», - пояснила Тетяна Дорош.
Селищний голова Ігор Соць розповів, що Альвіна Саєнко також зростала у родині патронатної сім’ї. Мати Альвіни є патронатною вихователькою, на вихованні у якої четверо дітей з Донецької області. Наразі вони проживають у Сутисках.
«До мене прийшло це, коли мої батьки почали цим займатись, я на власні очі бачила, наскільки це важко, як вони переживали, як вони ставились до дітей, як починали любити їх і як потім з ними важко прощатись», - ділиться жінка.
Альвіна з чоловіком виховує також двох своїх дітей, тому переконана, що з такою великою командою їм все вдасться.
Довідка
Сім’я патронатних вихователів - це люди, які знаходяться на службі у держави. Патронатний вихователь отримує заробітну плату за те, що виховує дитину. На тимчасово влаштовану дитину також надходять кошти.
Для того, щоб стати патронатними вихователями потрібно звернутися до служби у справах дітей та написати відповідну заяву. Далі сім’я проходить спеціальні навчання.
Після цього в обов’язковому порядку служба у справах дітей оглядає умови проживання. Створюється сім’я патронатного вихователя однієї особи, а інша йде, як помічник вихователя.