Ветеран з Ладижина перетворив хобі у бізнес і розвиває власне тепличне господарство

Василь Бобрик - учитель математики з 25-річним стажем із Ладижина на Вінниччині, який воював поблизу Бахмута, започаткував власний бізнес і тепер вирощує овочі. Допоміг здійснити задумане конкурс «Підтримка мікропідприємництва ветеранів та їх родин: від ідеї до реалізації на Вінниччині».
 

Василь у 2022 році долучився до підрозділу територіальної оборони. Тож півтора року був у війську, брав участь у боях. Після важких подій у Бахмуті  повернувся до педагогічної діяльності, отримавши відстрочку.

«У вчителя, як відомо, є три причини працювати в школі. Це червень, липень і серпень, - жартує ветеран. - Я маю хобі - сад, разом з батьками займалися садівництвом на дачі. Як і багато хто з українців, мали з землею тісні стосунки, садили бараболю та городину. Але серйозно почав розглядати вирощування агрокультур, вже як з’явилися свої діти, коли побачив, що вирощені власними руками овочі й фрукти - набагато корисніші та смачніші».

Ветеран з Ладижина перетворив хобі у бізнес і розвиває власне тепличне господарство

Відтоді вчитель почав вирощувати для себе полуниці, яблука, виноград, персики. Тут знадобилися й математичні здібності: від найпростіших розрахунків мінімальних концентрацій обприскування й до системного планування. 

«Мою продукцію оцінили знайомі та почали замовляти  персики, виноград... - розповів Василь. - Так дійшов до овочів - огірки навчився вирощувати кращі, ніж у батьків росли. У 2015 році вперше зробив крапельний полив. Тоді, хоч я й пішов до війська, завдяки цій системі вродило все».

Зарплата, яку зараз отримує вчитель, приблизно 12 тисяч гривень. На ці гроші треба прогодувати двох дітей, до того ж старшому треба вступати до вишу. Так прийшла думка масштабувати своє хобі. Вирішив розширювати й модернізувати теплиці та встановити нові. Одну з теплиць удалося поставити за кошти, отримані у війську, другу - встановив своїми силами.

Знайома журналістка розповіла, що є конкурс для військових із Вінниччини. 

«Це змусило мене задуматися про те, для якого з двох улюблених захоплень міг би бути такий грант? - поділився думками ветеран. - З колегами-вчителями ми кілька років тому відкрили гурток робототехніки, за власні гроші придбали кілька навчальних комплектів. Намагалися запровадити це в школі. Потім були ковід і війна, які, звісно, обрізали крила ентузіазму. Тож, почувши про цей грант, відразу уявив, що можна вийти на вищий рівень навчання дітей робототехніці — вчити дітей розробляти дрони. Водночас хотів розвивати власний тепличний бізнес. Визначитися допомогло навчання, яке передувало участі в конкурсі грантів. Один із лекторів, Іван Харченко, проаналізував кожен із проєктів учасників і підказав, які можуть бути підводні камені - проблеми, які завадять бізнесу надалі. Зваживши всі «за» і «проти» обрав саме теплиці. Дякую за поради досвідчених консультантів — вони стали надзвичайно корисними!»

Учитель визначився з бізнес-ідеєю: вирощувати овочі та зелень на продаж в теплицях на власній земельній ділянці. 

Зараз діють три теплиці загальною площею понад 150 м2. У теплицях вирощуватиме 3-4 сорти огірків; 4-5 сортів томатів; 4-5 сортів перцю; 2 сорти редису; 3-4 сорти цибулі на перо; салат, кріп, петрушку. Використання теплиці в теплу пору роки дозволить пропонувати свіжі овочі в той період, коли грунтові або ще не дозріли, або вже зібрано урожай. Планується після одного-двох років сконцентруватися на найбільш прибуткових видах овочів та зелені. Вирощування різних овочів та зелені дає змогу розподілити навантаження, залежно від сезону та зменшити температурні й цінові ризики.

Ветеран з Ладижина перетворив хобі у бізнес і розвиває власне тепличне господарство - фото 2

Ветеран з Ладижина перетворив хобі у бізнес і розвиває власне тепличне господарство - фото 3

Грант він виграв у березні 2024 року в межах проєкту «Підтримка мікропідприємництва ветеранів війни та їхніх родин: від ідеї до реалізації на Вінниччині».  96 тисяч гривень надійшли в першій декаді квітня. Замовив теплицю в підприємства-виробника поблизу Києва. 

«Спочатку планував теплицю з підігрівом, щоб збільшити кількість днів у році, коли можна вирощувати культури. Наприклад, з лютого — по листопад. Від початку в грантовій заявці половина коштів була закладена на саму теплицю, решта - на інфрачервоне опалення. Та після ворожих обстрілів енергетичної інфраструктури переживав, що можуть виникнути перебої з електроенергією, тож в останній момент переписав заявку - збільшив на два метри довжину теплиці та зменшив кількість панелей обігрівачів. Якщо все піде за планом, хочу встановити сонячні панелі, які й дадуть змогу бути енергонезалежним», - каже Василь.

Ветеран з Ладижина перетворив хобі у бізнес і розвиває власне тепличне господарство - фото 4

Ветеран з Ладижина перетворив хобі у бізнес і розвиває власне тепличне господарство - фото 5

Частину врожаю забирають колеги вчителі та постійні клієнти, інша - йде на ринок. Іноді Василь Бобрик фотографує зібраний урожай і розсилає фото в магазини, звідти приходять повідомлення, скільки овочів можуть узяти. Такий підхід не дуже подобається, адже забагато часу йде на логістику. 

Ветеран з Ладижина перетворив хобі у бізнес і розвиває власне тепличне господарство - фото 6

Довідка.

Бізнес ветерана війни масштабований завдяки перемозі в конкурсі «Підтримка мікропідприємництва ветеранів війни та їхніх родин: від ідеї до реалізації на Вінниччині». 

10 авторів бізнес-ідей отримали гранти до 100 тис. грн. Найкращі заявки обирали незалежні експерти з-понад 40 поданих на конкурс. 

У межах конкурсу всі учасники впродовж 2,5 місяця мали можливість  безкоштовно пройти курс з основ ведення бізнесу, отримати менторську консультацію від бізнес-експертів та побувати на крафтовому виробництві одного з  переможців конкурсу бізнес-ініціатив «Роби своє» від Благодійного фонду «МХП-Громаді» Миколи Бондаренка, який на війні втратив сина, але в пам’ять про нього започаткував бізнес і відкрив ветеринарну аптеку. 

Проєкт реалізовується ГО «Соціальний центр Вінниччини» спільно з Українським ветеранським фондом Мінветеранів у межах ініціативи #ВАРТО+ГО за підтримки Благодійного фонду «МХП-Громаді», який впроваджує програму реінтеграції та реадаптації захисників «МХП Поруч».

Інформація та фото надані ГО «Соціальний центр Вінниччини»

Джерело: 
Вінницькі новини