Про світло і побут при блекауті.

Ділюсь власним досвідом, бо виявляється за 2 попередні багато людей навіть не підозрюють які рішення є. Почнемо з гірлянди, закінчимо сонячним інвертором.

Найдешевший спосіб бути зі світлом - це USB гірлянда "штора". Є в Епіцентрі, коштує 300 грн. Від павербанку на 60000 mah - кілька діб буде світити. На фото гірлянда освітлює холл під'їзду. Бонусом до освітлення вони створюють теплу атмосферу, майже новорічну.

Дуже зручна штука - лампочки із вбудованим акумулятором. Вони набирають заряд коли працюють коли електрика є і світять коли електрики немає. При цьому вони так само вмикаються і вимикаються вимикачем на стіні. Різні виробники заявляють різні терміни роботи - від 3 до 6 годин. Вони всі виробляються тільки під товстий цоколь E27.


Але можна купити перехідник. Ідеальне рішення для коридорів/туалету, там де світло потрібно ненадовго: включив як звичайно, виключив. Не треба нічого придумувати зайвого, просто вкрутити іншу лампочку. На фото акумуляторні лампочки в люстрі, коли немає електрики.

Cвітильники Baseus з датчиком руху. Мають вбудований акумулятор, заряджаються від USB. Кріпляться магнітом до кронштейну, кронштейн двостороннім скотчем до стіни, стелі. Вмикаються коли спрацьовує датчик руху, світять 30-60 сек, якщо рух припинився - вимикаються, якщо рух є - світять далі, поки не припиниться. Ціна питання щось біля 500 грн. Класно працює у під'їзді, в тамбурі біля вхідних дверей, в коридорах, санузлах.

В санузлах класно поєднуються зі світильниками Baseus, які треба вмикати кнопкою. На відео приклад такого використання у душі.

Це що стосується світла. Можна зробити максимум комфорту за мінімум грошей.

Якщо зі світлом відключають і воду - її також можна зробити за копійки. Набираєте воду заздалегідь (у ванну, або можна придбати бочку пластикову), ставите 12 вольтовий насос (ціна питання 800-900 грн) до нього акумулятор. При відключенні води перекриваєте вхід води в квартиру (щоб не поділитись водою з сусідами, бо на всіх не вистачить :)), запускаєте насос, він забирає воду з резервуару і закачує в труби, створює тиск в системі і Ви маєте воду по всій хаті: в усіх кранах, душі, бачку унітаза і т.д.

Що стосується холодильника і інших побутових приладів - тут вже без зарядних станцій не обійтись. І тут вже залежить від того, який є бюджет. Бо вибір дуже широкий: є більш дешеві зарядні станції FlashFish, є більш дорогі EcoFlow і Bluetti. Окрім того, що у них різні параметри потужності і ємності, важлива різниця: FlashFish не може одночасно заряджатись і віддавати напругу. Його не можна буде використати як ДБЖ, потрібно будет постійно переключати його туди/сюди: зарядився - виймаємо з розетки, підключаємо прилади, розрядився - виймаємо прилади, ставимо на зарядку. По суті це просто величезний павербанк. Ecoflow і Bluetti можна один раз під'єднати і забути. Коли світло є - вони заряджають себе і живлять прилади. Коли світла немає - віддають заряд на прилади. Переключати нічого не потрібно. Ціна питання: від 20 до 80 тис грн.

Від найбільшого Ecoflow Delta Pro може працювати уся квартира: 3.6 кВт*г запас батарей, 3 квт потужність (так, я знаю, що в документації написано теж 3.6, але так воно не буде, рахуйте 3 квт реальних). При наявності відповідного бюджету, це, мабуть, найкраще рішення для орендованих квартир. Ви можете купити собі таку штуку, запросити електрика і він вам у щитку підключить її так, щоб можна було перемикатись між роботою від мережі і від екофло. Відключень немає - перемикаєтесь на мережу, працюєте без обмежень. Вмикаєте бойлер, пралку, чайник і посудомийку одночасно. Є відключення - перемикаєтесь на екофлоу і розумієте, що все це треба вмикати по черзі: або чайник, або пралку, або посудомийку, або фен... про бойлер трохи нижче буду. Ціна питання - зараз вже десь біля 100 тис грн. Так, дорого, але рівень комфорту максимальний: працюють усі прилади, працюють усі вимикачі. До цього екофлоу можна буде докупити це додаткові батареї (до 2 шт). Кожна зараз 90 тис грн. Коли будет з'жджати з квартири - від'єднали, забрали з собою.

Стосовно бойлера. Найпоширеніші мають потужність 1.5 і 2 кВт. Якщо Ви живете один або вдвох - вам не потрібно щоб бойлер споживав аж стільки. Оскільки, якщо бойлер ввімкнеться і Ви в цей час включите, наприклад, мікрохвильовку - екофлоу відключиться через перенавантаження. Вам потрібно буде поставити обмежувач потужності (див. на фото, чорна коробка за 950 грн). Знижуєте потужність бойлеру до 400-500 Вт і будете мати змогу включати будь-який потужний прилад у будь-який момент, не думаючи за бойлер. Цієї потужності буде вистачати щоб тримати гарячу воду для 1-2 людей. Або ж електрик може підключити бойлер мимо екофло і тоді цей обмежувач не потрібен, бойлер на повній потужності буде максимально набирати температуру за той час, поки є світло. Цього теж має вистачити.

Якщо у Вас власна квартира або дім і є можливість витратити кошти, то найзручнішим рішенням буде сонячний інвертор на 5 кВт + акумулятор 48V. Воно не мобільне, як ecoflow, але виходить дешевше і потужніше.

Монтується стаціонарно, швидко заряджає батареї. Загальну ємність батарей можна масштабувати простим додаванням додаткових батарей. Деякі інвертори мають здатність підключати в парелель до 2-3 шт. Відповідно потужність буде 10 і 15 кВт. Або 3 фази буде. Є різні схеми підключення. Максимально зручне рішення. Потужність такого рішення і запас батарей обмежені тільки бюджетом. Початковий комплект на 5 кВт потужності і з батарею 5 кВт*г - від 90 тис грн. Для приватних будинків є величезний бонус - можливість під'єднати до такого інвертора сонячні панелі. Коли є надлишок сонячної енергії - інвертор буде заряджати акумулятор або, якщо він вже заряджений, буде заливати енергію у мережу, продавати зайву електрику державі по так званому "зеленому тарифу" (треба буде зареєструвати свою електростанцію попередньо).

Спримайте цей допис просто як узагальнення досвіду, без порівнянь виробників, хто кращий, хто гірший... Просто те, з чим стикався, що виявилось корисним.

Дмитро Земляний

Джерело: 
Вінницькі новини